ادعای ساخت یک واقعه تاریخی را در بانوی سردار نداریم

به گزارش وبلاگ سیاست، پانته آ سیروس بازیگر نقش بی بی مریم در سریال بانوی سردار، از ویژگی های این اثر تلویزیونی و چالش های بازی در آن گفت.

ادعای ساخت یک واقعه تاریخی را در بانوی سردار نداریم

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ سیاست، پانته آ سیروس که نقش بی بی مریم را در سریال بانوی سردار بازی می کند، فعالیت در حرفه هنر را از سال 1370 آغاز کرد. او از سال 1375 تا سال 1378 به نقاشی آبرنگ با جمال الدین خرم نژاد پرداخت. او فارغ التحصیل رشته طراحی صنعتی از دانشگاه هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی است؛ اما توانایی هایش به همین جا ختم نمی شود. پانته آ سیروس در رشته سوارکاری مهارت بالایی دارد و این ورزش را از کودکی دنبال کرده و بی وقفه نیز ورزش می کند. او در سنگ نوردی و تیراندازی هم مهارت دارد و این یکی از مهمترین دلایل انتخابش برای ایفای نقش بی بی مریم در بانوی سردار است .

پانته آ سیروس تا پیش از سریال بانوی سرداردر آثاری چون ساعت 5 عصر، خرگیوش و ارادتمند؛ نازنین بهاره تینا حضور داشته است. او برای بازی در فیلم اینجا همه چیز خوب است به کارگردانی پوریا آذربایجانی جایزه بهترین بازیگر مکمل زن را از جشنوراه یاس دریافت کرد. به بهانه حضورش در سریال بانوی سردار با این هنرمند گفت وگویی داشتیم که در ادامه می خوانید :

خانم سیروس؛ درباره حضورتان در سریال بانوی سردار بفرمایید.

با من تماس گرفته شد و درباره نقش صحبت کردیم. قرار شد یک دورخوانی داشته باشیم و با صحبت هایی که با آقای شیخ طادی داشتیم، من برای بازی این نقش قبول شدم. بازیگر نقش بی بی مریم باید مشخصاتی از جمله توانایی سوارکاری و تیراندازی می داشت. در حقیقت از مهم ترین عوامل برای انتخاب من برای ایفای این نقش، ورزشکار بودنم بود؛ برای سازندگان این سریال مهم بود بازیگری را که انتخاب می کنند، این توانایی ها را داشته باشد. اساساً این نقش با این توانایی ها نقش می شد، در غیر این صورت با نقش آفرینی بدل پروژه ناممکن بود .

نسبت به بی بی مریم شناخت داشتید؟

نسبت به بی بی مریم شناختی نداشتم، تا آن روز اسم ایشان را هم نشنیده بودم. برای من جذاب بود که چنین آدمی با این درجه شهرت در بین بختکمک ها وجود دارد و بقیه اقوام نسبت به او شناختی ندارند. بی بی مریم بانوی بسیار بزرگ و سوارکار و تیرانداز بسیار حرفه ای بود. همان ابتدا با توضیحات نویسنده با این شخصیت آشنا شدم و به عنوان یک زن، فوق العاده متاثر شدم که چرا نباید قهرمان های ملی مملکتم و به ویژه قهرمانان زن کشورم را بشناسم .

تجربه کار با آقای شیخ طادی چگونه بود؟

قبل از این تجربه کار با ایشان را نداشتم؛ خوشبختانه با کارگردانی کار کردم که دقیقاً می دانست چه می خواهد و راهنمایی که انجام می داد، بسیار در شخصیت پردازی به من کمک کرد. من از شخصیت اصلی سریال شناخت دقیقی نداشتم؛ اما خوشبختانه به جایی رسیدیم که از لحاظ روحی به نقش بی بی مریم نزدیک شدم .

سوارکاری را به صورت حرفه ای آموزش دیدید؟

پدرم از وقتی که من یادم می آید سوارکاری می کرد. من از بچگی سوارکاری می کردم و کنارش تیراندازی را هم یاد گرفتم. البته اسکی روی آب، اسکی روی برف، دوچرخه سواری در کوهستان هم به صورت مداوم انجام می دهم و این روز ها برنامه من این است که قله های بزرگ ایران را فتح کنم .

اولین تجربه کار تاریخی برای شما چطور بود؟

تجربه کار تاریخی نداشتم؛ کار تاریخی و جنگی کار های سختی هستند. لوکیشن خاکی و آفتاب بسکمک دارند و اگر علاقه و عشق داشته باشید، برایتان جذاب می شود و احساس خوبی به شما می دهد .

مشغول کار جدیدی هستید؟ چرا گزیده کار می کنید؟

حدود 8 سال است که به صورت حرفه ای بازیگری را دنبال می کنم؛ برایم همیشه مهم این بوده که فیلم نامه، عوامل و نقش خوبی را انتخاب کنم. یکسری کار پیشنهاد شده است، اما ترجیح می دهم گزیده کار کنم .

نسبت به وضعیت کاری خود گلایه ای دارید؟

گلایه من نسبت به نوع حضور زنان است؛ اینکه چرا زنان را بدون تحرک در تصویر نشان می دهیم. دوست دارم زنان مؤثر و پرتحرک نشان داده شوند. فکر می کنم زنان قابلیت حرکت فعالانه را در سریال و فیلم ها داشته باشند؛ چراکه توانایی دارند و می توانند به لحاظ بدنی قدرتمند ظاهر شوند. اگر سینما و تلویزیون مبتنی بر حرکت باشد، دیگر بازیگران بی توجه به هیکلشان نخواهند بود. یک بازیگر به بدن خود احتیاج دارد و باید بر عضلات خود تسلط داشته باشد. اگر از بازیگران به تناسب نقششان کار هایی بخواهیم که برای قوام نقش لازم است، اما به دلیل ناتوانی بازیگر امکان انجامش نیست، هم به بازیگر کمک کرده ایم که کمی کار را جدی تر دنبال کند و بتواند در نهایت اجرا کند و هم در حق نقش کوتاهی نکرده ایم. در تمام دنیا بازیگران تمرینات سخت ورزشی دارند؛ چرا که لازمه هنرپیشه بودن مسلط شدن به بدن است .

به نظرتان سریال بانوی سردار با استقبال روبرو می شود؟

اخبار ضد و نقیض شنیده ایم، اما امیدوارم استقبال خوبی داشته باشد. نکته ای که باید مخاطبان بدانند این است که سریال بانوی سردار فقط برش کوتاهی برای معرفی بی بی مریم است. ما به هیچ وجه ادعا نداریم که یک واقعه تاریخی را عین به عین می سازیم؛ چراکه این یک معرفی از بی بی مریم به قلم آقای شیخ طادی است .

چرا بی بی مریم با لهجه تهرانی صحبت می کند؟

در هر کاری ضعف هایی وجود دارد که به عوامل مختلف مربوط می شود و ترجیح می دهم الان همزمان با پخش سریال، درباره آن صحبت نکنم. بعد ها صحبت می کنم. باید اجازه بدهید پخش سریال تمام شود؛ این قدر نکات جذاب در سریال وجود دارد که می خواهم به آن بپردازم. شاید کم و کاستی که از نظر من مخاطب وجود داشته باشد، از نگاه مخاطب دیگری این کم و کاستی وجود نداشته باشد و این نقطه قوت باشد. ما دلمان می خواست که کاراکتر با لهجه بختکمک صحبت کند، اما به خاطر اینکه قرار بود برای تمام ایران پخش شود باید با زبان معمول اتفاق می افتاد. همانطور که در سریال های مطرح اروپایی و آمریکایی با زبان انگلیسی صحبت می کنند. شما وقتی سریال روسی چرنوبیل را می بینید، برخی افراد روسی و بقیه انگلیسی صحبت می کنند؛ چون می خواهند با مخاطب ارتباط بگیرند. ما در دورانی زندگی می کنیم که فقط سریال در خانه ما پخش نمی شود؛ بلکه در خانه یک ایرانی در کشور های دیگر هم پخش می شود .

از شخصیت بی بی مریم چه چیزی در شما ماندگار شد؟

تمام آن چیزی که بی بی مریم و تمام زنان و مردان بزرگ در طول تاریخ بشریت داشتند، در همه انسان ها وجود دارد؛ اما در برخی موارد عرصه ظهورشان مهیا نیست. نمی توانم بگویم شخصیت بی بی مریم چیزی را در من باقی گذاشت بلکه چیزی را در من تقویت کرد. بی بی مریم زن با اقتداری بود و امیدوارم این اقتدار را در من تقویت کرده باشد .

منبع:باشگاه وبلاگ سیاست

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ادعای ساخت یک واقعه تاریخی را در بانوی سردار نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای ساخت یک واقعه تاریخی را در بانوی سردار نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید