اسپری بینی ضدافسردگی در آمریکا تأیید شد

به گزارش وبلاگ سیاست، سازمان غذا و داروی آمریکا یک اسپری بینی برای درمان افسردگی را تأیید کرده است.

اسپری بینی ضدافسردگی در آمریکا تأیید شد

به گزارش بی بی سی شرکت یانسن سازنده اسپری اسکتامین (Esketamine) می گوید این دارو می تواند در طول 24 ساعت پس از استفاده خلق وخوی بیمار را بالا ببرد.

این دارو برای استفاده در بیمارانی که به دو داروی ضدافسردگی دیگر معمول پاسخ نداده اند، در نظر گرفته شده است. تأثیر داروهای ضدافسردگی معمول چند هفته طول می کشد تا بروز کند.

اما منتقدان می گویند این اسپری که با نام تجارتی سپراواتو (Spravato) فروخته می شود، بدون انجام آزمایش های کافی تأیید شده است.

این دارو که در ابتدا در ماه فوریه از طریق هیئت مشورتی سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شد، برای هر دوره درمانی هزینه ای تا 885 دلار می تواند داشته باشد.

شرکت یانسن در بیانیه ای گفت که این دارو درمانی بالقوه برای بزرگ سالانی است که افسردگی مقاوم به درمان دارند و می تواند به افراد دچار افکار خودکشی کمک کند.

داروهای ضدافسردگی معمول مانند پروزاک یا فلوکستین با افزایش میزان یک ماده شیمیایی در مغز به نام سروتونین عمل می کنند که بر خلق وخو، عواطف و خواب تأثیر می گذارد.

اما اسکتامین بر یک ماده شیمیایی دیگر مغزی به نام گلوتامات تأثیر می گذارد که با یادگیری و حافظه مرتبط است و به طورکلی برای کارکرد طبیعی مغز ضروری است.

این اسپری از طریق پوشش داخلی بینی به داخل جریان خون جذب می شود و باید به همراه یک داروی ضدافسردگی دیگری خوراکی مصرف شود.

بر روی بسته این دارو یک باکس هشدار چاپ خواهد شد که می گوید این دارو ممکن است باعث برانگیختن افکار خودکشی و گسستگی، یک حالت جداشدگی از خاطرات و حس هویت شخصی، شود.

درنتیجه بیمارانی که این دارو را مصرف می کنند، باید دست کم هر دو ساعت یک بار تحت نظر قرار گیرند.

برخی از اعضای هیئت مشورتی سازمان غذا و داروی آمریکا به طور علنی درباره اثرات جانبی این دارو و در دسترس نبودن داده های طولانی مدت درباره اثرات بهداشتی آن ابراز نگرانی کرده اند. برخی دیگر هم درباره خطر سوءمصرف این دارو نگران بوده اند، چراکه این دارو از لحاظ شیمیایی شبیه به دارویی به نام کتامین است.

کتامین در پزشکی برای بی حس کردن بدن یا القای خواب و گاهی برای درمان افسردگی استفاده می شود، اما درعین حال به خاطر سوءمصرف تفریحی اش هم شهرت دارد.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت حدود 300 میلیون نفر در سراسر جهان دچار افسردگی هستند و خودکشی مرتبط با افسردگی دومین علت مرگ در میان افراد 15 تا 29 سال در جهان است.

منبع: همشهری آنلاین

به "اسپری بینی ضدافسردگی در آمریکا تأیید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپری بینی ضدافسردگی در آمریکا تأیید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید