ایجاد اقامتگاه های بومگردی بدون هیچ مطالعه ای!

به گزارش وبلاگ سیاست، بعضی از افراد با شنیدن خبر راه اندازی اقامتگاه های بومگردی برای به دست آوردن پول و درآمد، بدون هیچ مطالعه ای در این زمینه به ایجاد خانه های روستایی برای اسکان و حضور گردشگر اقدام می نمایند. این موضوع می تواند برای صنعت گردشگری کشور یک معضل و آفت باشد.

ایجاد اقامتگاه های بومگردی بدون هیچ مطالعه ای!

رقیه حاتمی پور، مدیر عامل یک شرکت گردشگری با اشاره به مسائل اقامتگاه های بومگردی گفت: با وجود پتانسیل ها و ظرفیت های خوب مناطق روستایی و عشایری شهرستان های کشورمان از لحاظ منابع طبیعی، فرهنگی که می تواند هم در جذب گردشگر و هم در ایجاد اشتغال نقش بسزایی داشته باشد، اما آن گونه که باید و شاید در این زمینه اقدامی درست انجام نشده است.

وی ادامه داد: فلسفه اقامتگاه های بومگردی در ایران به منظور احیای فرهنگ جامعه محلی و یاری به اقتصاد های محلی با سرمایه گذاری خرد به منظور توانمند کردن جامعه محلی و روستایی با هدف ایجاد توسعه پایدار در چرخه گردشگری کشور بود.

این فعال گردشگری کشورمان اضافه نمود: اسکان گردشگر در خانه های روستایی به جای اقامت در هتل، به صورت خود جوش توسط مردم محلی، روستایی، مناطق نمونه گردشگری، کویرها، مناطق جنگلی و همه روستاهای کشور دارای جاذبه های تاریخی، فرهنگی و رفاهی گزینه مناسبی برای راه اندازی و رونق در کسب و کار مردم بود.

وی با اشاره به میهمان پذیرتر و فعال تر بودن بعضی از اقامتگاه های محلی گفت: بعضی از افراد با شنیدن خبر راه اندازی اقامتگاه های بومگردی برای به دست آوردن پول و درآمد، بدون هیچ مطالعه ای در این زمینه به ایجاد خانه های روستایی برای اسکان و حضور گردشگر اقدام می نمایند.

حاتمی پور بیان نمود: مسلما این خانه ها به دلایلی مانند نبود عرضه خدمات باکیفیت به گردشگر، نبود تبلیغات کافی همچنین آموزش های درست از بابت جذب گردشگر به تعطیلی زود هنگام دچار می شوند. از سوی دیگر افراد و روستاییان دیگری نیز بدون مجوز به جذب توریست و اسکان دادن این افراد در خانه های قدیمی مشغول هستند و اقامتگاه های زیر نظرشان با نهایت توان به جذب گردشگر مشغول هستند.

وی اضافه نمود: دلیل افزایش فعالیت بعضی اقامتگاه های بوم گردی این است که احتیاج به ایجاد این خانه ها قدیمی باید در منطقه ای احساس گردد و در راستا رفت وآمد گردشگر ساخته گردد. اگر در منطقه ای که گردشگر، شناخت کافی از آن محله روستایی نداشته باشد، اقدام به ساخت اقامتگاه کنیم با شکست روبرو خواهیم بود. اگرچه این راه اندازی اقامتگاه با مجوز اجرا شده شده باشد.

حاتمی پور در مورد شراکت روستاییان با سرمایه گذاران در امر گردشگری بیان نمود: هزینه پروژه ساخت اقامتگاه های بومگردی برای روستاییان بالا است، اما سرمایه گذاران غیر محلی می توانند با تزریق پول وایجاد اقامتگاه های گردشگری وفعالیت افراد محلی و روستایی منطقه در امر جذب گردشگر و ایجاد شغل برای روستاییان منطقه به صورت پویا تر به فعالیت خود ادامه دهند.

آموزش رکن مهم بومگردی است

این فعال گردشگری کشورمان ادامه داد: آموزش حرف نخست را در بومگردی می زند و باید برای تاسیس اقامتگاه های بومگردی اصولی، شناخت کافی از آن منطقه صورت بگیرد و پس از اتمام آموزش ها و کارشناسی مکان ها اقدام به صدور مجوز اقامتگاه بومگردی گردد. وی ادامه داد: تاسیس نمایندگان اقامتگاه های بومی در وهله نخست باید شناخت خوبی از جامعه محلی داشته باشند و هویت محلی و کمبود های منطقه ای را که به تاسیس اقامتگاه در آن ها علاقمند شده اند، بشناسند.

رقیه حاتمی پور اضافه نمود: به دلیل صدور مجوز های بی رویه بدون آموزش لازم، نظارت ناکافی از بابت میهمان نوازی و حفاظت ناکافی از محیط زیست و حمایت نکردن از جامعه محلی در بعضی از اقامتگاه ها، گردشگران خارجی سردرگم شده اند و استاندارد خدمات رسانی در این اقامتگاه ها را زیر سوال برده است.

وی با اشاره به تخریب محیط زیست به بهانه بوم گردی گفت: توجه به اصول و قوانین بوم گردی همچنین ایجاد علاقمندی به طبیعت و حفظ محیط پیرامونی، باعث تداوم و بقای گنجینه ها و میراث طبیعی و انسانی خواهد شد و توسعه پایدار را در پی خواهد داشت.

لزوم تدوین قانون برای جلوگیری از تخریب محیط زیست روستاها

این فعال گردشگری اظهار کرد: بعضی از افراد به بهانه بوم گردی به تخریب محیط زیست روستاها می پردازند از این رو باید قانون و رویه ای از بابت برخورد با این افراد لحاظ گردد. حاتمی پور گفت: نظارت جدی بر فعالیت اقامتگاه های بومگردی باید شروع گردد و آموزش های لازم به متقاضیان این اقامتگاه ها ارائه گردد. هدف از تشکیل این نظارت ها نیز تأثیرگذاری اقامتگاه های بومگردی در سطح کشور در موضوع اشتغال روستایی، بازگشت مهاجران به روستاهای متروک کشور و حفاظت از محیط زیست و احیای آداب و رسوم محلی و در نهایت حفاظت از میراث ملموس و ناملموس کشور است.

منبع: باشگاه وبلاگ سیاست

منبع: همگردی

به "ایجاد اقامتگاه های بومگردی بدون هیچ مطالعه ای!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد اقامتگاه های بومگردی بدون هیچ مطالعه ای!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید