ترامپ به چه قیمت پیروز می شود؟ حمله نظامی به ایران یا بازگشت به برجام؟

به گزارش وبلاگ سیاست، تلاش آمریکا برای بازگرداندن یک جانبه تمام تحریم ها علیه ایران، ساده لوحانه و بیانگر این است که دولت ترامپ همچنان رویکردی شکست خورده را درباره ایران دنبال می کند.

ترامپ به چه قیمت پیروز می شود؟ حمله نظامی به ایران یا بازگشت به برجام؟

به گزارش خبرگزاری وبلاگ سیاست، دانیل آر دی پتریس در وب سایت بیزینس اینسایدر(امریکا) با عنوان ترامپ و پمئو شاید خاتمه پیروز به نابودی برجام شوند نوشت:

به گزارش نیویورک تایمز، دولت ترامپ آماده است تا در صورت وتوی تمدید ممنوعیت فروش جنگ افزار به ایران این مساله را مطرح کند که ایالات متحده به عنوان یکی از امضاءکنندگان اصلی برجام، حق بازگرداندن یکجانبه تمام تحریم ها علیه ایران، از جمله تحریم های جنگ افزاری، را دارد. این تاکتیک دولت آمریکا چه بسا در نابود کردن آنچه از برجام باقی مانده، به پیروزیت برسد. اما رویکرد منسوخ واشنگتن در برابر ایران همچنان و مانند گذشته نتایج پوچ و بی فایده به همراه خواهد داشت.

کاخ سفید هنگام خروخ از توافق هسته ای و راه اندازی کارزار فشار حداکثری گفت که فقط فشارهای بیشتر اقتصادی و نظامی علیه تهران می تواند دولت ایران را به دگرش رفتار در سیاست خارجی اش وادار و آنها را به میز گفتگوها بازگرداند. این راهبرد دولت ترامپ را می توان با اطمینان خاطر یک شکست آشکار نامید. تهران امروزه بسیار کمتر از زمانی که آمریکا از برجام خارج نشده بود به نشستن پای میز گفتگوها با واشنگتن تمایل دارد.

فشار حداکثری از لحاظ اقتصادی به ایران آسیب زده است اما هیچ یک از آسیب های اقتصادی نتوانسته رفتار ایران را سازنده تر کند. در واقع رویکرد فقط چماق و نه هویج واشنگتن تاثیر و پیامدهایی دقیقا مخالف پیش بینی های ترامپ، پمپئو، هوک و بولتن داشته است. ایرانی ها به جای تسلیم شدن در برابر فشارها و پذیرفتن گفتگوهای تازه بر مبنای شروط واشنگتن، فشار حداکثری را با مقاومت حداکثری پاسخ داده اند. ایران امروزه بیش از هر زمان دیگری در دهه گذشته مهاجم و سلطه جو شده است.

تنش های بین واشنگتن و تهران در بالاترین سطح واقع شده است که این مساله احتمال تبدیل یک بدسنجی واقعی به خشونت پرشتاب را بالا می برد. تنها چیزی که ایالات متحده در هنگامه یک همه گیری جهانی به آن هیچ احتیاجی ندارد، یک جنگ نابخردانه دیگر در خلیج فارس است.

منافع امنیت ملی آمریکا در منطقه فقط به حفاظت از مردم آمریکا در برابر تروریسم فراملی، تضمین عرضه نفت کافی در بازار جهانی و پیشگیری از کشیده شدن ارتش ایالات متحده به ستیزهای بین قدرت های بزرگ منطقه ای محدود است.

فشار حداکثری، رسیدن به تمام این منافع را دشوارتر کرده و احتمال وقوع جنگ را بیش از هر زمان دیگر افزایش داده است.

از زمانی که راهبرد فشار حداکثری عملی شد، حقایق بارها ثابت کرده است که طرفداران این راهبرد اشتباه می کنند. ترامپ باید از گوش کردن به توصیه های آنها خودداری کند و آمریکا را به توافق هسته ای بازگرداند و از آن به عنوان مبنای گفتگوهای آینده با ایرانی ها استفاده کند و انواع کانال های گفتگو میان ارتش های دو کشور را ایجاد کند تا از وقوع رویدادهای تصادفی در بحران های آینده پیشگیری نماید.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "ترامپ به چه قیمت پیروز می شود؟ حمله نظامی به ایران یا بازگشت به برجام؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ به چه قیمت پیروز می شود؟ حمله نظامی به ایران یا بازگشت به برجام؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید