کوشش دولت برای افزایش قیمت گازوئیل در 1400، مخالفت مجلس به دلیل بروز شوک جدید به بازار

به گزارش وبلاگ سیاست، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر لزوم حذف یارانه پردرآمدها، از کوشش دولت برای افزایش قیمت گازوئیل در سال 1400 اطلاع داد و گفت: مجلس به این دلیل که این کار می تواند موجب بروز شوک به بازار گردد مخالف است.

کوشش دولت برای افزایش قیمت گازوئیل در 1400، مخالفت مجلس به دلیل بروز شوک جدید به بازار

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ سیاست، بهروز محبی نجم آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و محاسبات مجلس شورای اسلامی ، درباره افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در سال آینده گفت: برای سال 1400 به هیچ وجه نباید نرخ حامل های انرژی را تغییر داد چرا که این کار بسیار خطرناک است، البته زمزمه هایی درباره افزایش نرخ گازوئیل وجود دارد که من معتقدم این موضوع می تواند جرقه ای برای جهش قیمت ها گردد و از نمایندگان می خواهم که به این موضوع رأی ندهند چرا که شوک جدیدی به اقتصاد کشور وارد خواهد شد.

وی گفت: من در خصوص افزایش نرخ حامل های انرژی به ویژه گازوئیل معتقد به افزایش پلکانی قیمت ها هستم این درحالی است که نقد تعدادی از کارشناسان به افزایش قیمت بنزین همین موضوع بود. افزایش قیمت گازوئیل می تواند به دلیل تأثیر زیاد این موضوع به نرخ تمام شده کالاها هزینه های پیمایش خودروهای سنگین، شوک قیمتی به بازار ایجاد کند.

نماینده سبزوار در مجلس گفت: صحبت هایی در خصوص افزایش قیمت گازوئیل برای 1400 وجود دارد البته بعید می دانم که نهایی گردد چرا که نسبت به افزایش قیمت سوخت حساسیت هایی در جامعه وجود دارد. این در حالی است که چون عرضه نفت و میعانات گازی بیشتر در داخل کشور صورت می گیرد، دلیلی ندارد که شاهد افزایش قیمت باشیم؛ درآمد حاصله از صادرات بنزین هم به دلیل کم شدن مصرف بنزین مردم در ایام کرونا بوده است. ضمن اینکه محدودیت هایی کرونایی هم در این موضوع تأثیرگذار بود.

وی همچنین درباره اقدامات مجلس درباره یارانه ها در سال 1400 گفت: به هیچ وجه درست نیست که به 80 میلیون ایرانی یارانه بدهیم، این در حالی است که براساس قانون سه دهک سرانجام یعنی پردرآمدها از دریافت یارانه حذف می شدند و به سه دهک پایانی و کم درآمده داده می شد اما متأسفانه این قانون عملیاتی نشده است.

محبی نجم آبادی اضافه نمود: در کمیسیون تلفیق این موضوع مورد بحث و آنالیز نهاده شد که یارانه دهک های سرانجامیی یعنی پردرآمدها را کم نمایند، اما من معتقدم یارانه آنها بایستی حذف گردد و درآمد استحصاله از این موضوع را به دهک های کم درآمد جامعه تخصیص دهند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس توضیح داد: پردرآمدهای جامعه اصلا متوجه نمی گردد که مبلغی به عنوان یارانه به حساب آنها واریز شده است، آنا می گویند که 45 هزار تومان هر ماه به حسابمان می آید و اصلا برای آنها این ارقام مهم نیست ولی اگر این مصوبه کمیسیون تلفیق به صحن علنی مجلس بیاید، قطعا نمایندگان در این باره بحث و آنالیز های متعددی نموده و کوشش می ک نیم یارانه دهک های سرانجامیی یعنی پردرآمدها را حذف کنیم.

نجم آبادی اعلام کرد: 20 درصد دهک های پردرآمد یارانه بگیر را باید حذف کنیم که حدود 16 میلیون ایرانی می گردد و این کار جابجایی منابع درآمدی است و هیچ هزینه ای هم برای دولت ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کوشش دولت برای افزایش قیمت گازوئیل در 1400، مخالفت مجلس به دلیل بروز شوک جدید به بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش دولت برای افزایش قیمت گازوئیل در 1400، مخالفت مجلس به دلیل بروز شوک جدید به بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید