حقوق بشر سازمان ملل خواهان تحقیق مستقل درباره فوت مُرسی شد

به گزارش وبلاگ سیاست، در ادامه واکنش ها به درگذشت محمد مُرسی در جلسه دادگاه، حقوق بشر سازمان ملل متحد هم خواهان انجام تحقیقات مستقل درباره فوت وی شد.

حقوق بشر سازمان ملل خواهان تحقیق مستقل درباره فوت مُرسی شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ سیاست، دفتر حقوق بشر سازمان ملل در پی مرگ مشکوک محمد مرسی رئیس جمهور سابق مصر در جلسه دادگاه، گفت که باید تحقیقات مستقل در این زمینه صورت بگیرد.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه ای که امروز سه شنبه آن را منتشر نموده، خواهان انجام تحقیقات مستقل درباره مرگ مُرسی شد.

به گزارش رویترز، در ادامه بیانیه آمده که در تحقیقات باید همه جوانب درمان رئیس جمهور سابق مصر در طول شش سال زندانی اش مورد آنالیز قرار بگیرد.

رابرت کولویل سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هم در این باره گفت که باید شرایط بازداشت مرسی از جمله امکان دستیابی وی به بیمارستان، وکیل و خانواده اش در طول شش سال بازداشتش آنالیز گردد و به نظر می رسد که وی مدت زمان طولانی در حبس انفرادی به سر می بُرد.

وی تاکید نمود که باید یک کمیته قضایی ویژه یا یک کمیته مستقل از دستگاهی که مرسی را بازداشت نموده بود، برای انجام تحقیقات فوری و سالم اقدام کند.

سازمان عفو بین الملل نیز با اشاره به کارنامه مصر در بازداشت های طولانی مدت زندانیان در سلول های انفرادی، اجرای تحقیقات درباره مرگ مرسی را خواهان شد.

عفو بین الملل در گزارش خود آورده است که مصر کارنامه بلندی درباره بازداشت های طولانی مدت زندانیان در سلول های انفرادی، شکنجه و بدرفتاری با زندانیان دارد که همین امر اجرای تحقیقات درباره مرگ مُرسی را ضروری می سازد.

در ادامه واکنش ها به درگذشت ناگهانی محمد مُرسی، دیدبان حقوق بشر هم روز سه شنبه در بیانیه ای از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست درباره طیف وسیعی از موارد نقض حقوق بشر در مصر از جمله مرگ مرسی تحقیقات انجام دهد.

محمد مرسی عیسی العیاط رئیس جمهور سابق مصر و مشهور به محمد مُرسی روز دوشنبه هنگام جلسه محاکمه اش فوت کرد.

تلویزیون دولتی مصر ضمن اعلام خبر فوت مُرسی 68 ساله گفت که رئیس جمهور سابق هنگام جلسه محاکمه اش در مورد پرونده جاسوسی، بیهوش شد و پس از آن فوت کرد.

مُرسی، آگوست 1951 میلادی در روستای العدوه در استان الشرقیه به جهان آمد. او پنجمین رئیس جمهور مصر و اولین رئیس جمهور پس از انقلاب 25 ژانویه 2011 و اولین رئیس جمهور منتخب تاریخ مصر لقب گرفت.

وی پیش از ریاست جمهوری، عضو دفتر ارشاد گروه اخوان المسلمین بود و ریاست حزب آزادی و عدالت را پس از تاسیس آن برعهده گرفت. در کارنامه فعالیت های سیاسی وی، حضور در مجلس مصر موسوم به مجلس الشعب طی سال های 2000 تا 2005 میلادی به چشم می خورد.

محمد مرسی در سال 2013 و در اقدامی که طرفدارانش آن را کودتا می خوانند، توسط عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور کنونی مصر برکنار و روانه زندان شده بود.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "حقوق بشر سازمان ملل خواهان تحقیق مستقل درباره فوت مُرسی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقوق بشر سازمان ملل خواهان تحقیق مستقل درباره فوت مُرسی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید