درمان آرتروز با سلول های بنیادی

به گزارش وبلاگ سیاست، تهران- خبرنگاران- محققان یک موسسه تحقیقاتی در کانادا پیروز به کاهش التهاب و درد ناشی از آرتروز با استفاده از سلول های بنیادی شدند.

درمان آرتروز با سلول های بنیادی

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی وبلاگ سیاست از پایگاه خبری مدیکال نیوز، آرتریت (التهاب مفاصل) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می گردد که یکی از بزرگترین معضلاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن روبرو می شوند. شایع ترین دردهای ناشی از آرتروز در نواحی زانو، لگن، ستون فقرات و دست دیده می گردد.

استئوآرتریت (آرتروز)، آرتریت روماتویید، آرتریت عفونی، ورم مفاصل پسوریاتیک و نقرس، پنج گروه عمده آرتریت محسوب می شوند و آرتروز شایع ترین نوع آرتریت است. این التهاب دردناک سبب تورم و اختلال حرکت مفاصل می گردد و معمولا در ناحیه دست، زانو، لگن و ستون مهره ها بیشتر است. سه عامل اضافه وزن، سن و آسیب دیدگی مفاصل، مهمترین دلیل بروز آرتروز هستند.

همان طور که گفته شد استئوآرتریت در ناحیه زانو (KOA) بسیار شایع است و زمانی رخ می دهد که عضروف زانو دچار ساییدگی و شکستگی گردد. در صورت آسیب دیدن غضروف، استخوان ها با هم تماس پیدا می نمایند و منجر به درد، سفتی در آن ناحیه و کاهش انعطاف پذیری می گردد.

از آنجا که سلول های بنیادی مزانشیمی قابلیت تبدیل به سلول های دیگر از جمله عضله، استخوان و غضروف را دارند، می توانند گزینه مناسبی برای درمان آرتروز باشند. محققان برای آنالیز این موضوع 12 داوطلب مبتلا به آرتروز متوسط تا شدید را مورد آزمایش قرار دارند و سلول های بنیادی مزانشیمی آنان را از مغز استخوان استخراج کردند. سپس مجدد دوز های مختلف این سلول ها را به بیماران تزریق کردند. پس از آن بیماران به مدت 12 ماه تحت نظر گرفته شدند و با استفاده از بیومارکرهای التهابی، اسکن MRI زانو و نرخ شکستگی مفاصل، پیشرفت بیماری مورد آنالیز نهاده شد.

پس از گذشت یکسال نتایج نشان داد درد حاصل از آرتروز در بیماران به میزان قابل توجهی کاهش یافته و کیفیت زندگی این افراد رو به بهبود است. هیچ گونه عارضه جانبی گزارش نشد و التهاب ناشی از آرتروز نیز در این بیماران کاهش یافته بود.

گرچه این مطالعه بسیار کوچک است ولی نتایج موفقیت آمیز آن می تواند منجر به درمان های جدید برای آرتروز گردد.

تاکنون هیچ درمان قطعی برای آرتروز یافت نشده و استفاده از داروهای ضد التهاب، ورزش و در موارد حاد، عمل جراحی تعویض مفصل توصیه می گردد.

نتایج این مطالعه در نشریه STEM CELLS Translational Medicine منتشر شده است.

علمی **9259** 1055

منبع: ایرنا

به "درمان آرتروز با سلول های بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان آرتروز با سلول های بنیادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید