دهانه لومانوسوف مرکز احتمالی سونامی غول آسا در مریخ

دانشمندان دهانه عجیبی را در مریخ پیدا نموده اند که احتمالاً مرکز یک سونامی غول پیکر بیش از سه میلیارد سال پیش بر روی سیاره سرخ بوده است. طبق یک مطالعه جدید، احتمالاً عامل ایجاد دهانه 120 کیلومتری لومانوسوف واقع در دشت های یخی قطب شمال مریخ، یک شهاب سنگ بوده است.

دهانه لومانوسوف مرکز احتمالی سونامی غول آسا در مریخ

به گزارش ایسنا؛ الکسیس رودریگز عضو ارشد پژوهشگاه مطالعات سیاره ای آمریکا و یکی از نویسندگان این مطالعه جدید می گوید در نتیجه این برخورد قدرتمند، اقیانوس شمالی مریخ می توانست برای مدتی مایع باقی بماند و زندگی در آن شکل بگیرد!

طبق تخمین های رودریگز و همکارانش اقیانوس مایع می توانست 4-5 میلیون سال بر روی سطح این سیاره وجود داشته و حیات در آن بوجود آید.

اقیانوس پهناور و شور در مریخ احتمالاً حدود 3.4 میلیارد سال پیش شکل گرفته است. وجود این اقیانوس تقریباً مورد قبول همه متخصصان سیاره سرخ است، با این حال، کارشناسان درباره طول عمر آن نظرهای متفاوتی دارند. بعضی دانشمندان اعتقاد دارند اقیانوس می توانسته برای مدت طولانی و دراز مدت روی سطح مریخ وجود داشته باشد، در حالی که بعضی دیگر معتقدند اقیانوس خیلی سریع یخ زده و چندین هزار سال در این حالت باقی مانده است.

مطالعه جدید اولین نسخه از این تحقیقات را تایید می نماید. در سال 2016 رودریگز و همکارانش دریافتند که دو دهانه غول پیکر شبیه به آثار سونامی کشف شده در کره زمین، در دشت های مریخ شمالی وجود دارد. سپس این تیم تعیین کرد که این ساختارها توسط دو سونامی غول پیکر مختلف که بیش از 3 میلیارد سال پیش در این منطقه بوجود آمده ایجاد شده اند.

از آنجا که هیچ فعالیت زمین ساختی(tectonic) قابل توجهی در مریخ وجود ندارد، رودریگز و همکارانش نتیجه گرفتند این امواج غول پیکر فقط می توانند در نتیجه برخورد یک جرم کیهانی شکل بگیرند. زمین ساختی یکی از شاخه های زمین شناسی است که به مطالعهٔ تغییرشکل پوستهٔ زمین بر اثر تنش های وارده در طول دوران های مختلف زمین شناسی می پردازد.

آنها چند سال به جستجوی دهانه ای پرداختند که می تواند مربوط به برخوردهایی باشد که باعث این سونامی ها شده اند. حالا در تحقیق جدید، آنها به دهانه لومانوسوف به عنوان مرکز یکی از این دو سونامی فرضی اشاره می نمایند. این امر با توجه به محل و قدمت دهانه، همچنین شباهت بسیاری از دهانه های دریایی روی زمین است. علاوه بر این، عمق دهانه لومانوسوف با عمق پیش بینی شده اقیانوس شمالی سیاره سرخ هماهنگی دارد.

این تحقیق در مجله Journal of Geophysical Research: Planets منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "دهانه لومانوسوف مرکز احتمالی سونامی غول آسا در مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهانه لومانوسوف مرکز احتمالی سونامی غول آسا در مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید