رئیس مجلس مؤسسان ونزوئلا: راهبرد آمریکا در ونزوئلا شکست خورده است

به گزارش وبلاگ سیاست، رئیس مجلس مؤسسان ونزوئلا در یک کنفرانس خبری در کاراکاس ضمن تأکید بر اینکه مخالفان این کشور دچار تفرقه شده اند، گفت که سیاست های آمریکا برای بی ثبات کردن ونزوئلا شکست خورده است.

رئیس مجلس مؤسسان ونزوئلا: راهبرد آمریکا در ونزوئلا شکست خورده است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ سیاست، دیوسدادو کابلو رئیس مجلس مؤسسان ونزوئلا (ANC) در یک کنفرانس خبری در کاراکاس گفت که تلاش های دولت آمریکا برای بی ثبات کردن ونزوئلا ناکام بوده است.

بنا به گزارش خبرگزاری شینهوا، کابلو به تلاش های ناکام مخالفان ونزوئلا اشاره کرد و گفت که معترضان ونزوئلا در حال تجربه بدترین لحظات هستند.

وی ادامه داد که مخالفان ونزوئلا به رهبری خوآن گوایدو رئیس جمهور خودخوانده در ونزوئلا دچار تفرقه شده اند و افزود: آمریکا هم اکنون درک کرده است که در انتخاب رهبری خود در ونزوئلا دچار اشتباه شده است.

اظهارات رئیس مجلس مؤسسان ونزوئلا اشاره به اذعان اخیر مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا داشت که طبق گزارش اوایل هفته واشنگتن پست، گفته بود که کنار هم نگه داشتن مخالفان ونزوئلا بسیار سخت است زیرا بیش از 40 نفر از رهبران مخالفان معتقدند که جانشین قانونی، نیکلاس مادورو رئیس جمهور منتخب ونزوئلا هستند.

کابلو شرح داد که کاراکاس برای گفت وگو با گروه لیما، کانادا یا هرکشور دیگری آمادگی دارد اما این گفت وگو باید با احترام به حاکمیت ونزوئلا و مقامات قانونی این کشورها باشد.

وی اینگونه گفت: ما معتقدیم که گروه لیما هیچ اقدامی برای کمک به حل بحران در ونزوئلا نکرد. آنها تمام تلاش خود را برای مشاهده کناره گیری مادورو به کار گرفتند. این تنها وظیفه ای است که آنها خواستار انجام آن هستند.

گروه لیما متشکل از سیزده کشور آمریکای لاتین و کانادا است که در سال 2017 در لیما، پرو با هدف باصطلاح حل بحران داخلی ونزوئلا تشکیل شد.

آمریکا و گروهی از متحدان این کشور سوم بهمن ماه سال گذشته در اقدامی غیرقانونی خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخته و ادامه دولت مادورو را که تنها چند ماه پیش از آن با رأی بالای مردم ونزوئلا مجددا به ریاست جمهوری انتخاب شده بود، غیرقانونی بیان نمودند.

طبق گزارش شبکه راشاتودی، کانادا در میان اولین کشورهایی بود که گوایدو را بعنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت شناخت.

به نوشته رسانه های آمریکایی، کاخ سفید هنگام اعلام به رسمیت شناختن گوایدو انتظار داشته وی ظرف تنها چند روز رسماً مادورو را کنار بزند و نظامیان را نیز با خود همراه کند. با گذشت چند ماه، این سناریو عملا شکست خورده و تلاش های واشنگتن برای ترغیب نظامیان به حمایت از گوآیدو ناکام مانده است.

آمریکا مدت هاست به جهت تغییر نظام در این کشور فشارهایی را به ونزوئلا و مردم آن وارد کرده و حتی مقام های ارشد کاخ سفید تهدید به حمله نظامی کرده اند.

این اقدام های مداخله جویانه آمریکا و متحدان غربی اش با مخالفت ایران، روسیه، چین،کوبا، بولیوی، ترکیه و برخی کشورهای دیگر روبرو شده است.

پس از شکست توطئه گوایدو و همپیمانان آمریکایی وی برای کودتا علیه دولت مادورو، مخالفان ونزوئلا خواستار مذاکره با نمایندگان دولت مادورو در نروژ شدند.

با اینحال، دفتر گوایدو، 9 خرداد ماه، بیان نمود که مذاکرات با نمایندگان دولت که در شهر اسلو نروژ در جریان بود، بدون دستیابی به توافق به سرانجام رسیده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "رئیس مجلس مؤسسان ونزوئلا: راهبرد آمریکا در ونزوئلا شکست خورده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس مجلس مؤسسان ونزوئلا: راهبرد آمریکا در ونزوئلا شکست خورده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید