زنگ خطر بحران فضای آموزشی در منطقه 22 تهران

به گزارش وبلاگ سیاست، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران با اشاره به اینکه یکی از مشکلاتی که همچنان در حوزه فعالیت مدیریت شهری با احداث فضاهای آموزشی وجود دارد، موضوع منطقه 22 تهران است که نیازمند یک عزم جدی است گفت: انبوه سازی و بلند مرتبه سازی در منطقه 22 هر روز نسبت به قبل بیشتر می گردد و این موضوع زنگ خطر جدی برای تأمین فضاهای آموزشی است. اگر مدیریت شهری به این موضوع ورود نداشته باشد، در آینده نزدیک بحران منطقه 22 بیش از پیش مشکلاتی ایجاد خواهد نمود.

زنگ خطر بحران فضای آموزشی در منطقه 22 تهران

علی شهری در گفت وگو با وبلاگ سیاست، در پاسخ به این پرسش که با توجه به گذشت دوسال از آغاز به کار شورای شهر پنجم و در آستانه سومین سال فعالیت شورای شهر پنجم؛ عملکرد مدیریت شهری را در زمینه ساخت و ساز و عمران مدارس چگونه ارزیابی می کنید؟ اظهار کرد: اداره و برنامه ریزی تهران به عنوان یک کلان شهر بسیار سخت و نیازمند کوشش بسیاری است. امیدوارم در دوره فعالیت سوم اعضای شورای اسلامی شهر تهران، وضعیت فضاهای آموزشی بهتر و بهبود یابد.

وی اضافه کرد: مدیریت شهری در حوزه توجه به فضاهای آموزشی یک موضوع قابل اهمیت است و اعضای شورای اسلامی شهر تهران نیز در مدت زمان دو سال گذشته به کمبودها و کاستی هایی که در حوزه فضاهای آموزشی تهران وجود دارد، اشراف کامل دارند.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران با بیان اینکه بارها در جلسات مختلف عنوان شده که تهران به لحاظ فضاهای آموزشی شرایط مناسب و مساعدی ندارد و نیازمند توجه جدی مسئولان شهری و همچنین تمام دستگاه های مرتبط است؛ که این موضوع به عنوان گفتمان یکپارچه در بین اعضای شورای اسلامی شهر تهران مطرح است گفت: همیشه این توقع از مسئولان شهری وجود داشته است که درباره احداث فضاهای آموزشی و یا در اختیار گذاشتن زمین مناسب از سوی شهرداری ها جهت احداث مدارس نهایت همکاری را داشته باشند.

شهری ادامه داد: اخیرا نیز صحبت هایی مبنی بر احداث یک باب فضای آموزشی در هر منطقه تهران توسط شهرداری مناطق مطرح شده است و امیدواریم در این زمینه نهایت همکاری را مطابق سنوات گذشته که همراه آموزش و پرورش بودند، داشته باشند.

وی با اشاره به بعضی مسائل و چالش های پیش رو اظهار کرد: یکی از مسائلی که همچنان در حوزه فعالیت مدیریت شهری با احداث فضاهای آموزشی وجود دارد، موضوع منطقه 22 تهران است که نیازمند یک عزم جدی است. انبوه سازی و بلند مرتبه سازی در منطقه 22 هر روز نسبت به قبل بیشتر می گردد و این موضوع زنگ خطر جدی برای تأمین فضاهای آموزشی است. اگر مدیریت شهری به این موضوع ورود نداشته باشد، در آینده نزدیک بحران منطقه 22 بیش از پیش مسائلی ایجاد خواهد نمود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران همچنین درباره وعده شهردارهای سابق تهران برای یاری به ایمن سازی مدرس و دادن زمین به نوسازی مدارس برای ساخت مدرسه اظهار کرد: اداره کل نوسازی مدارس استان تهران از هرگونه همکاری و پیشنهاد همکاری دستگاه ها بویژه شهرداری تهران استقبال می نماید. یکی از موضوعاتی که شهرداری می تواند یاری عمده ای داشته باشد، در اختیار گذاشتن زمین مناسب جهت احداث فضای آموزشی است. در منطقه 22 فعالیت های بسیاری در حال اجرا است و رایزنی های بسیاری هم در زمینه فضاهای آموزشی صورت گرفته است، اما مشکل عمده در منطقه 22 همچنان پا بر جاست.

شهری ادامه داد: به نظر می رسد شهرداری و مناطق مختلف شهرداری تهران می توانند نسبت به فضاهای آموزشی همراهی و یاری بیشتری داشته باشند تا بتوانیم مدارس ایمنی برای دانش آموزان احداث کنیم. در اختیار گذاشتن زمین مناسب، یاری به احداث فضاهای آموزشی و همچنین موضوع انشعابات مدارس از جمله مواردی است که می توانند یاری و همراهی داشته باشند.

وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا مصوبه ممنوعیت ساخت و ساز در گسل و پهنه های گسلی و حریم آن در ساخت و ساز مدارس لحاظ می گردد و آیا مدارسی داریم که روی گسل زلزله ساخته شده باشند؟ گفت: بله، مطابق موارد قانونی که در زمینه احداث فضاهای آموزشی وجود دارد، در مورد تمامی موارد مرتبط با رعایت حریم ها اعم از دکل های برق فشار قوی، پمپ بنزین و ... در آن لحاظ شده است که موضوع پهنه های گسلی نیز برای ما بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران اضافه کرد: آزمایشگاه مکانیک و خاک که در اداره کل نوسازی مدارس استان تهران مستقر است، پیش از انجام عملیات احداث فضاهای آموزشی، خاک مورد نظر را مورد آزمایش قرار می دهد و تمام موضوعات مربوط به گسل، پهنه ها و حریم ها را مورد آنالیز قرار می دهند و سپس نقشه فضاهای آموزشی جهت آغاز عملیات تهیه می گردد. تمام مدارسی که در حال حاضر و همچنین در 10 تا 15 سال اخیر توسط اداره کل نوسازی مدارس استان تهران ساخته شده است، برابر زلزله و بلایای طبیعی مقاوم بوده و استحکام قابل قبولی دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "زنگ خطر بحران فضای آموزشی در منطقه 22 تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر بحران فضای آموزشی در منطقه 22 تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید