طرح راهبردی توس در مراحل پایانی است

به گزارش وبلاگ سیاست، معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: طرح راهبردی توس در دست اقدام است و مراحل پایانی خود را برای اجرایی شدن طی می کند.

طرح راهبردی توس در مراحل پایانی است

به گزارش وبلاگ سیاست به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مرجان اکبری امروز یکشنبه 10 فروردین ماه 1399 درباره طرح راهبردی توس اظهار کرد: منطقه منفصل توس به وسعت 3600 هکتار شامل 16 پهنه سکونتی و حدود 360 هکتار آن محدوده تاریخی است که سه مورد از این 16 پهنه سکونتی به نام های توس سفلا، اسلامیه و توس علیا روی محدوده تاریخی واقع شده است و به عنوان منطقه منفصل شهری و تحت نظارت منطقه 12 شهرداری مشهد است.

او ادامه داد: این منطقه از سه راه فردوسی آغاز و تا انتهای آرامگاه فردوسی است که بعد از ابلاغ این منطقه به عنوان منطقه منفصل شهری، قرار بر تهیه طرح راهبردی شد، کارفرمای این طرح اداره کل راه و شهرسازی استان بود و به دلیل اهمیت 360 هکتار عرصه تاریخی، اداره کل استان و پایگاه میراث فرهنگی توس نظارت دقیقی بر اجرای طرح داشته و در تمامی مراحل حاضر بوده است.

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی افزود: بعد از بررسی کارشناسی این طرح و رفع مسائل آن، در شورای فنی و تخصصی وزارتخانه ارائه شد، این طرح راهبردی تصویب و برای ابلاغ به شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال شد، قرار بر تصویب این طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری در اسفندماه سال 98 بود اما به علت شیوع بیماری کرونا به زمان دیگری موکول شد.

او شرح داد: بعد از ابلاغ این طرح از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری، اقدامات قابل توجهی در خصوص محدوده تاریخی با مشارکت میراث فرهنگی و شهرداری مشهد، اداره کل راه و شهرسازی و معاونت عمرانی استانداری در آن منطقه رخ خواهد داد.

اکبری ادامه داد: محوطه تاریخی مطابق استانداردهای لازم سامان دهی خواهد شد، این محوطه تاریخی با وسعت 360 هکتار با برج و بارویی حدود هفت کیلومتر محصورشده که این برج و بارو شامل چهار دروازه به نام های رزان، رودبار، مرو و نیشابور است.

او با اشاره به اتمام فاز سوم جلوخان آرامگاه فردوسی، درباره منطقه توس یادآور شد: آثار معماری شاخص که اکنون قابل بازدید است، شامل ارگ کهن دژ توس، بنای موسوم به هارونیه، مسجد، مدرسه و خود آرامگاه است، البته بخش زیادی از این محدوده زیرزمین بوده و درگذشته مطالعات باستان شناسی بسیاری روی آن صورت گرفته و طرح های پژوهشی دیگری هم در دست اقدام است، این طرح ابلاغی درنهایت منجر به ساماندهی کامل محدوده تاریخی توس خواهد شد و تعدادی زیادی از روستاهای آن نیز سامان دهی می شوند.

منبع: میراث آریا

به "طرح راهبردی توس در مراحل پایانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح راهبردی توس در مراحل پایانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید