عینکی که راستا نگاه کاربر را ردیابی می نماید

به گزارش وبلاگ سیاست به نقل از انگجت، محققان دانشگاه استنفورد عینکی ابداع نموده اند که چشمان فرد را رصد می نماید و جهت نگاه او را ردیابی می نماید.

عینکی که راستا نگاه کاربر را ردیابی می نماید

به گفته مولفان این پژوهش همزمان با سفت شدن لنزهای موجود در چشم انسان، توانایی او برای مشاهده اجسام در فواصل نزدیک کاهش می یابد. این شرایط که پیرچشمی نام دارد به طور معمول از سن 45 سالگی شروع می گردد و بیش از 5 میلیارد نفر در سراسر دنیا به آن مبتلا هستند. همچنین این شرایط یکی از دلایل اصلی احتیاج افراد به عینک های مطالعه، عینک چندکانونی (تدریجی) یا مونوویژن در میانسالی است.

اما این نوع عینک ها ایده آل نیستند. زیرا برای استفاده از آنها سر را باید حرکت داد. به عنوان مثال برای نگاه کردن به آینه بغل هنگام رانندگی باید گردن خود را حرکت دهد زیرا لنزهای تدریجی نمی توانند در این زاویه به درستی تمرکز نمایند.

درهمین راستا به گفته محققان افرادی که از این عینک ها استفاده می نمایند هنگام افتادن احتمال بیشتری دارد مجروح شوند.

اما عینک های جدید با الهام از شیوه عملکرد لنزهای چشم طبیعی انسان کار می نمایند. لنزهای این عینک حاوی مایعی هستند که با تغییر میدان دید کاربر منقبض یا منبسط می شوند. علاوه بر آن حسگرهای ردیابی چشم نیز در این عینک ها به کاربر رفته تا جهت نگاه کاربر را آنالیز کند.

این لنزها و ردیاب ها قبلاً ابداع شده اند. بنابراین دانشمندان نرم افزاری ابداع نموده اند که اطلاعات رصد چشم را جمع آوری می نماید تا تضمین گردد لنزها به طور درست روی یک شی تمرکز می نمایند.

گروهی 56 نفره از افراد مبتلا به شرایط پیرچشمی این عینک ها را آزمایش کردند. به گفته آنان این عینک ها برای مطالعه بهتر از عینک های تدریجی هستند.

هرچند این اختراع ایده آل به نظر می رسد اما مدت زمانی طول می کشد تا چنین عینکی به طور تجاری ساخته و وارد بازار گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "عینکی که راستا نگاه کاربر را ردیابی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عینکی که راستا نگاه کاربر را ردیابی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید