350 اسیر ائتلاف سعودی از جمله 3 سعودی امروز آزاد می شوند

به گزارش وبلاگ سیاست، رئیس کمیته اسرا در دولت نجات ملی یمن (در صنعاء) از ابتکار یکجانبه این دولت در آزادی 350 اسیر ائتلاف سعودی از جمله سه اسیر سعودی اطلاع داد.

350 اسیر ائتلاف سعودی از جمله 3 سعودی امروز آزاد می شوند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ سیاست، عبدالقادر المرتضی رئیس کمیته امور اسرا در دولت نجات ملی یمن، مستقر در صنعاء، از ابتکار یکجانبه آزادی سه اسیر سعودی در قالب 350 اسیر ائتلاف سعودی اطلاع داد و از ائتلاف خواست تا حسن نیت خود را با اقدام مشابه نشان دهد.

المرتضی در کنفرانسی خبری که امروز دوشنبه برگزار گردید، بعد از یک روز از انتشار تصاویر اسارت چند هزار نیروی اجیر شده ائتلاف سعودی که طی دو ماه اخیر در طول عملیات موسوم به نصر من الله در جنوب عربستان (نجران) اسیر شده اند، گفت که صنعاء طرح پیشنهادی خود برای تبادل 350 اسیر که سه نفرشان نظامی سعودی هستند، به سازمان ملل ارائه نموده و این لیست طبق توافق سوئد است.

به گفته این مقام یمنی، این طرح ابتکاری امروز زیر نظر و حمایت سازمان ملل و کمیته صلیب سرخ جهانی انجام خواهد شد و این دو نهاد، ریاست مشترک نظارت بر اجرای توافق سوئد (بین طرفین درگیر در یمن؛ صنعاء و ائتلاف سعودی) را بر عهده دارند.

این مقام یمنی این اقدام را نشانه اعتبار و جدیّت صنعاء در اجرای توافق سوئد (در مورد توافق درباره اسرای جنگی) دانست و گفت، نیرو های متجاوز نیز باید جدیت خود را در برداشتن گامی مشابه نشان دهند و حسن نیت و اعتبار خود را در مورد اجرای توافق سوئد ثابت نمایند.

طبق گزارش وبسایت شبکه خبری المسیره یمن، کمیته صلیب سرخ جهانی روند انتقال سه اسیر سعودی و تحویل آنان به خانواده شان را بر عهده دارند و نظارت خواهند کرد. همچنین در میان این اسرا، اسیرانی هستند که از بمباران عربستان سعودی علیه زندان ذمار جان به در برده اند. عربستان اوایل ماه جاری میلادی (سپتامبر- اواخر مرداد ماه) یک زندان محل نگهداری اسرای جنگی در استان ذمار یمن را بمباران نموده و ده ها نفر را قتل عام نموده بود.

این مقام یمنی از سازمان ملل خواست تا طرف مقابل را تحت فشار قرار دهد تا گام های مشابه بردارد و تعداد مشابهی از اسرای یمن را در قالب هر توافق احتمالی آینده، آزاد کند.

توافق سوئد یا استکهلم، توافق صنعاء و دولت مستعفی هادی (به نمایندگی از ائتلاف سعودی) است که سیزدهم دسامبر 2018 حاصل شد. این توافق که بخش اصلی آن درباره آتش بس در استان الحدیده (جبهه غربی یمن) است، در بخشی دیگر شامل توافق برای تبادل اسراست.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "350 اسیر ائتلاف سعودی از جمله 3 سعودی امروز آزاد می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "350 اسیر ائتلاف سعودی از جمله 3 سعودی امروز آزاد می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید