70 درصد مبتلایان به شانه خشک یا یخ زده زنان هستند

به گزارش وبلاگ سیاست، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه 70 درصد مبتلایان به شانه خشک یا یخ زده زنان هستند، گفت: این بیماری یک نوع بیماری نادر و مبهم است.

70 درصد مبتلایان به شانه خشک یا یخ زده زنان هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر خورسندی، در آستانه برگزاری کنگره جامعه جراحان در ارتباط با موضوع شانه خشک شده یا یخ زده گفت: بسیاری از افراد از شانه خشک رنج می برند که پزشکان از آن به عنوان کپسولیت چسبنده (التهاب پوشش اطراف مفصل) یا آماس کیسه های مفصلی یا التهاب تاندون ها یاد می نمایند.

وی اضافه نمود: این یک مشکل غیر معمولی در شانه است که باعث سختی و کاهش حرکات در شانه شده و نهایتاً اغلب به یک درد اساسی در این قسمت منتهی می گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: اگرچه مراحل پیشرفت این بیماری به گونه ای است که به خودی خود کنترل می گردد ولی کلاً شامل سه مرحله است که هر فاز تقریباً 4 ماه طول می کشد. این سه مرحله شامل فازی است که نخست شانه در حال خشک شدن است مرحله دوم شانه خشک شده و مرحله سوم فاز نرم شدن مجدد است.

وی بیان کرد: به طور کلی دوره کامل بیماری حدوداً باید یک سال به طول بیانجامد ولی در حقیقت این بیماری قادر است بیمار را به مدت سه سال با ایجاد سختی و ناراحتی در طول دوره های طولانی درگیر سازد علاوه بر این عود مجدد بیماری به ندرت مشاهده می گردد.

خورسندی با اشاره به اینکه 70 درصد بیماران معمولاً زنان هستند و عجیب اینکه شانه چپ بیشتر از شانه دیگر تحت تاثیر بیماری قرار می گیرد، گفت: به خوبی شناخته شده که این بیماری بین سنین 40 تا 60 سالگی اتفاق می افتد و بیماری با صدماتی که به حرکات چرخشی شانه آسیب می زند ارتباطی ندارد و در اکثر بیماران رادیوگرافی با اشعه ایکس کاملاً طبیعی است.

وی بیان داشت: شانه خشک اغلب با آرتروز بدخیمی همراه نیست ولی امکان دارد بین این بیماری و بیماری تیروئید، دیابت و سایر بیماری ها ارتباطی وجود داشته باشد لذا زمانی که فرد به این بیماری دچار می گردد آنالیز کامل جهت ابتلا به سایر بیماری ها از سوی پزشک باید انجام گیرد.

این جراح شانه و آرنج گفت: این بیماری ممکن است از یک جراحت مختصر یا حالاتی از استرس آغاز گردد که شخص مجبور به بستری شدن باشد که در این شرایط درد از ابتدا حتی در حالت استراحت وجود دارد و حتی ممکن است مانع از خواب بیمار شده و در حدی زیاد گردد که بیمار نتواند وضعیت راحتی برای خواب خود پیدا کند در طول چند هفته درد پیشرفت نموده و ممکن است منجر به از دست رفتن حرکت در ناحیه شانه گردد چرا که بیمار می کوشد درد را با کاهش حرکت کمتر سازد.

وی اضافه نمود: درمان معمولاً هنگامی که بیمار مشکل خود را به مراکز درمانی گزارش می دهد انجام می گیرد که بیشتر بیماران مراجعه نماینده در فاز نخست و در حال خشک شدن شانه هستند وقتی که شانه به مرحله خشک شده رسید کاهش فعالیت اتفاق می افتد و درمان در این مرحله بسیار مشکل است زیرا درمان هایی نظیر فیزیوتراپی، تزریق و یا سایر روش ها ممکن است در بهبود نتیجه بی اثر باشد سختی درمان در این مرحله به این دلیل است که بیماران به موازات انجام فیزیوتراپی کاملاً از انجام فعالیت محروم می شوند و گاهی پزشکان نیز به درستی این فاز را تشخیص نمی دهند چون در این فاز شانه سخت شده و ممکن است چهارماه به این حالت بماند و اغلب نیز مقاوم به درمان است.

این جراح شانه و آرنج گفت: بیمارانی که شانه کاملاً خشک شده دارند معمولاً سه تا چهار ماه پس از دردناک شدن شانه دچار مشکل شدید شده و به طور پیشرونده این حرکت کاهش می یابد این فاز نیز اغلب قابل درمان است و این درمان معمولاً با انجام فیزیوتراپی یا بعضاً با استفاده از بلوک های عصبی انجام می گیرد.

خورسندی گفت: مرحله آخر که معمولاً سه تا چهار ماه پس از فاز خشک شدن و 6 ماه پس از آغاز مسائل اولیه حادث می گردد، دوره ای است که بیشترین اهمیت را از جهت درمان دارد و می تواند نتایج درخشانی را در حرکت و استفاده از شانه به ثمر برساند شاید درمان های دیگر مانند دستکاری شانه زیر بیهوشی مورد احتیاج باشد. آرتروسکوپی نیز از این جهت در درمان شانه خشک اهمیت دارد که می تواند باعث یک بهبود اولیه در بیمار گردد چون باعث آزاد کردن چسبندگی کپسولی شده ومنجر به بهبودی درد و حرکت شانه خواهد شد.

وی گفت: درمان های جراحی مانند دستکاری شانه یا حتی آرتروسکوپی باید با مهارت کامل انجام گیرد چرا که خود بیماری شانه خشک اغلب یک بیماری خود کنترل شده است و درمان های جراحی تهاجمی و درمان های سنتی ساده مانند گذاشتن تخم مرغ روی شانه، بادکش، زالو و حجامت می تواند مسائل بیشتری را برای بیماران ایجاد کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: شانه خشک یک بیماری نادر و مبهمی است که اغلب برای بیماران فیزیوتراپ ها و پزشکان همراه با نا امیدی بوده ولی خوشبختانه یک بیماری خود کنترل شده است که اغلب با گذشت زمان و درمانهای طبی بهبود می یابد.

منبع: همشهری آنلاین

به "70 درصد مبتلایان به شانه خشک یا یخ زده زنان هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 درصد مبتلایان به شانه خشک یا یخ زده زنان هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید